OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „Świetliczaki na tropie…przysłów”

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „Świetliczaki na tropie…przysłów”

 

W bieżącym roku szkolnym nasza świetlica przystąpiła do czwartej edycji OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO „ŚWIETLICZAKI NA TROPIE …PRZYSŁÓW” w ramach projektu uczniowie będą realizować zadania związane z znanymi i lubianymi sentencjami.

Czas trwania projektu: wrzesień 2023r. – maj 2024r.

Główne cele projektu to:

· wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia;

· uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;

· działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;

· rozwijanie zdolności manualnych ucznia;

· zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.

Organizatorem projektu jest Wydawnictwo SUKURS z siedzibą w Warszawie, reprezentowane przez redakcję dwumiesięcznika „Świetlica w Szkole”.

 

 

 

„Kiedy wrzesień to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń”

Uczniowie chętnie dzielili się spostrzeżeniami dot. jesiennych darów. Nasi podopieczni wykonali zdrowe i pełne witamin zestawy "Happy Smile" jako alternatywę dla kultowych zestawów jednej
z amerykańskich barów szybkiej obsługi. W ramach sekretnego życia grzybów dzieci poznały niezwykłą przyjaźń między drzewem a grzybem zwaną mikoryzą. Było smacznie, było zdrowo, bardzo ciekawie
i kolorowo!

„W zdrowym ciele zdrowy duch”

Nasza grupa przeprowadziła pogadankę dotyczącą jak być silnym i zdrowym. Zapoznając się
z zaleceniami zdrowego żywienia świetliczaki wiedzą już jak właściwie komponować talerz pełen zdrowia. Po części teoretycznej uczniowie sprawdzili ile faktycznie znajduje się cukru w poszczególnych napojach. Było to szczególnie szokujące doświadczenie dla nas wszystkich. Na koniec zajęć odbyła się owocowa uczta. Spójrzcie sami jak nam było smacznie.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć”

Teraz świetliczaki  doskonale rozumieją znaczenie przysłowia i istotę profilaktyki prozdrowotnej w życiu codziennym. Zapoznali się z apteczką cenioną w medycynie ludowej. Nie obyło się bez degustacji. Wszyscy wypróbowali cudownych leków: syrop z mniszka lekarskiego, sok malinowy, sok z czarnego bzu, miód oraz pyłek pszczeli. Uczniowie wykonali prezent kulinarny: Przepiśnik - "must have"
dla  każdego miłośnika gotowania. Choroby nam niestraszne!

„Jeśli wejdziesz między wrony musisz krakać jak i one”

Na wstępie zajęć świetliczaki zostały zaznajomione z omawianym przysłowiem. Poznały niebywałe zachowania, które znacząco różnią się od naszej kultury m. in. gdzie siorbanie im głośniejsze, tym większe uznanie dla gospodarza oraz jak kiwać głową w Bułgarii, aby nie wpaść w tarapaty. Niezwykłych emocji dostarczyły zabawy z różnych stron świata: "Semut,orang, gajah" (Mrówka, człowiek, słoń Indonezja), "Co wiezie statek?" (Węgry), "Fischer" (Rybak- Niemcy) oraz "Slalom dla nosków" (Francja). Powstała szkatułka szczęścia z pozytywnym myślami dla każdego.

„Aksamity i atłasy nie dodają okrasy”

Świetliczaki rozwiązały krzyżówkę związaną z tematyką zajęć. Odbyła się pogadanka związana
z przysłowiem oraz dyskusja czy faktycznie szata zdobi człowieka? Uczniowie wysłuchali opowiadania
G. Kasdepke z cyklu „Bon czy ton Savoir-vivre dla dzieci”. Po części teoretycznej wychowankowie wykonali projekty modowe. Znamy już trendy wiosna- lato 2024!

„Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości świetliczaki odbyły cykl spotkań dotyczących istoty pieniądza oraz zaznajomiły się z historią jego powstania. Dzięki opowiadaniom G. Kasdepke uczniowie z humorem zrozumieli ekonomiczne pojęcia. Podsumowując nasze spotkania uznaliśmy, że pora zbierać pieniążki na wakacje, stąd pomysł na świnki skarbonki. My już oszczędzamy a Wy?

Na świętego Andrzeja, dziewkom z wróżby nadzieja”

Świetliczaki poznały tradycję i zwyczaje związane z wigilią św. Andrzeja oraz św. Katarzyny. Nie obyło się bez zabawy andrzejkowej pełnej magicznych wróżb wraz z pokazem zabaw doświadczalnych. Wykonane lampiony umiliły atmosferę wieczoru.

„Co kraj to obyczaj”

Uczniowie poznali niezwykłe zwyczaje panujące w innych państwach z okazji świąt Bożego Narodzenia. Wykonali kartki bożonarodzeniowe, które zostały wysłane do zaprzyjaźnionych świetlic.