Poznaj Polskę

Relacja

18 maja 2023 r. uczniowie z klasy 1a, 2b i uczennica z 2a byli na wycieczce w Wiosce Chlebowej w Janiej Górze. Celem wycieczki było odkrywanie skarbów wsi oraz poznawanie kultury i dziedzictwa narodowego.

Jednym z zadań było przejście ścieżki edukacyjnej pozwalającej poznać proces pieczenia chleba od ziarenka do bochenka. Gospodynie z Wioski Chlebowej metodą stacji, zorganizowały aktywności dla dzieci. Uczniowie rozwiązując zagadki i wykonując różne zadania, np. mieląc ziarno, czy wyciągając wodę ze studni, zdobywali produkty niezbędne do wypieku chleba.

Odkrywali tajniki powstawania chleba począwszy od rozróżniania zbóż, rozcierania ziarna, przesiewania mąki, smakowania zakwasu, po własnoręczne ugniatanie, formowanie ciasta, a następnie obserwację przygotowania tradycyjnego pieca chlebowego na wolnym powietrzu i wsuwanie do niego łopatą bochenków. Mogli zabrać ze sobą samodzielnie przygotowany chleb.

Drugim obszarem tematycznym było poznawanie historii, dziedzictwa i kultury wsi. Uczniowie poznali legendy i postaci charakterystyczne dla Janiej Góry. Mieli okazję zasiąść w ławkach sali lekcyjnej w szkole z dawnych czasów. Próbowali pisać gęsim piórem z atramentem. Obejrzeli dawne ławki, tabliczki, tornistry i piórniki. Wysłuchali ciekawostek z historii szkolnictwa. Wędrując po wsi wzięli udział w pokazie starych sprzętów gospodarstwa rolnego. Poznali regionalne nazwy dawnych przedmiotów. Dowiedzieli się jak wygląda i działa studnia, mogli wejść na wóz drabiniasty. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu pozytywnych emocji i wrażeń.