"Dziecko odkrywcą zaczarowanego świata muzyki"

Zajęcia z cyklu: "Dziecko odkrywcą zaczarowanego świata muzyki"

1. Rozpoznajemy instrumenty.

Posłuchaj uważnie dźwięków instrumentów, które pojawiły się w nagraniu. (załącznik)

Czy potrafisz je nazwać, a potem odnaleźć ich nazwy ukryte poziomo w wykreślance? Pozostałe pola utworzą hasło. (karta pracy w załączniku)

Życzę Ci powodzenia!

Czy osoby niesłyszące potrafią tańczyć?... Często zadają takie pytania osoby słyszące.

Taniec dla osób niesłyszących?... To niemożliwe!... Przecież one nie słyszą, nie umieją tańczyć przy muzyce!

Czy to jest prawda?

W Bydgoszczy znajduje się Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

nr 2 dla Dzieci i Młodzieży słabo słyszącej i niesłyszącej. Kilka lat temu zaprosiliśmy dzieciaki do naszej szkoły na klasową dyskotekę andrzejkową. Były wspólne zabawy, konkursy...

Ale jakże się zdziwiliśmy, gdy dzieci ruszyły do tańca... Tańczyły pięknie, z wdziękiem i bardzo rytmicznie. Patrzyliśmy z podziwem na naszych niesłyszących kolegów. Niejeden z nas tak nie potrafił...Jak oni słyszą muzykę, że tak wspaniale im to wychodzi? Postanowiliśmy zapytać ich wychowawców. Dowiedzieliśmy się, że to nic dziwnego, bo osoby niesłyszące mają bardzo dobre i wrażliwe zmysły, takie jak : wzrok - spostrzegawczość, koncentracja uwagi, czucie - bas, rytmy i tempo. Nie muszą usłyszeć muzyki, wystarczy im patrzenie na innych, naśladowanie ich. Głośna muzyka - głośniki na podłodze przybierają czucie basu od podłogi po nogach do klatki piersiowej. Osoba z głębokim niedosłuchem właśnie w ten sposób odbiera muzykę. Natomiast osoba z niewielkim niedosłuchem może odbierać przez drogę dźwiękową do ucha za pomocą aparatu słuchowego.

na zdjęciach:

Iwona Cichosz - głuchoniema finalistka "Tańca z Gwiazdami"

Ludwig van Beethoven- niemiecki kompozytor zaczął tracić słuch w wieku 28 lat. Gdy ogłuchł, obciął nogi swojego fortepianu i nauczył się rozpoznawać dźwięki na podstawie wibracji desek podłogi. W tym okresie skomponował  przepiękny utwór "Dla Elizy"(załącznik)

(wykorzystano dźwięki ze strony youtube.pl oraz foto ze stron wikipedia.org i party.pl)